Nõuandeid igapäevaeluks

Kui Sul on artroos, võib teatud toimingute sooritamisel olla abi (enese-)abivahenditest. Abivahendeid on nii lihtsaid kui keerukamaid, lihtsamaid (näiteks purgiavajaid ning kergesti käes hoitavaid söögiriistu ja haaratseid) saab osta paljudest abivahendite kauplustest.

Vt näiteks www.terviseabi.ee


Magamistoas
Riietumisel võib abi olla tõmblukkude avamise ja nööpimise abivahenditest. Riietumist lihtsustavad ka takjapaela abil kinnitatavad rõivad. Pika varrega kingalusikas võimaldab jalatseid ilma kummardumata jalga panna.
Köögis
Köögis kergendavad toiduvalmistamist elektrilised purgiavajad, köögikombainid ning viilutajad. Kõrgel ja madalal asuvate esemete kätte saamiseks võib kasutada pikavarrelisi haaratseid. Spetsiaalsed sangad ja käepidemed teevad esemete haaramise ja käeshoidmise lihtsamaks ning leevendavad sõrmeliigeste koormust.
Vannitoas
Vannikäepidemed ja käsipuud teevad vanni ja vannist välja ronimise lihtsamaks. Kindlasti peavad need olemas olema, kui Sul on probleeme tasakaaluga. Kraanikeeramise abivahendid on vajalikud, kui Sa ei suuda haarata. Tualetipotikõrgendus kergendab potile istumist ja sealt tõusmist.
Kontoris

Töökeskkonna tarbeks on saadaval erinevaid abivahendeid ja modifikatsioone, alates toolidest ja reguleeritava kõrgusega tööpindadest kuni suurte klahvidega ja hands-free kõrvaklappidega telefonideni. Kui vajad töökeskkonna kohandamist, võiksid konsulteerida tegevusterapeudiga, kes aitab sind vajalike abivahendite hankimisel.
Vabal ajal
Vaba-aja tegevused võivad olla endiselt nauditavad, kui kasutada abivahendeid, nagu aiatöös kasutatavad põlvitamisalused ja kerged kastmisvoolikud, spetsiaalsed tikkimisraamid ning kaardihoidjad kaardimängude mängimiseks.
Autos
Suur autovõtme hoidja teeb auto käivitamise lihtsamaks, bensiinipaagi avaja hõlbustab auto tankimist bensiinijaamas.
EE-0003-DIA-O2-2017
Viimati uuendatud tehtud veebruar 2017.