Mis on artroos?

Osteoartroos (artroos, lad k. osteoarthrosis; inglise k. osteoarthritis) on grupp kattuvaid liigesehaigusi, millel on erinevad põhjused, kuid sarnane tagajärg – liigeste jäigastumine. Artroosi nimetatakse liigeste kulumise haiguseks, ka liigesekulumuseks.

See on kõige sagedamini esinev liigeseprobleem, mille all  kannatab kuni 20% täiskasvanud elanikkonnast. See tähendab Eesti kohta ligi 200 000 artroosi haige olemasolu. Elanikkonna vananemisega haigestumine pidevalt suureneb.1 Siiski pole artroos ainult vanemaealiste inimeste probleem, haigestuda võivad ka nooremad.

Artroos ei kahjusta ainult liigesekõhre, vaid haarab liigest tervikuna.

Põletik haarab liigese sisemisi kudesid – liigesekapslit, liigeseõõnt seest katvat sünoviaalkesta ning ligamente ehk liigesesidemeid.

Luude liigestuvaid pindasid kattev kõhr kulub ja õheneb ning kõhrealune luu kahjustub ja pakseneb. “Osteo” tähendab luud, seepärast nimetatakse haigust osteoartroosiks.

Nagu ka teistel kroonilistel haigustel puudub osteoartroosil spetsiifiline põhjus. Haiguse teket mõjutavad mitmed faktorid, sealhulgas pärilikkus ja elustiil.

1 Osteoartroosi ravijuhend Eestis

EE-0003-DIA-O2-2017
Viimati uuendatud tehtud veebruar 2017.